Schiller - Sehnsucht (Desire) (2008)

11/07/2008 By: Topielec Kategoria: 1CD, 2008, Elektroniczna, Muzyka, Muzyka zagraniczna

Schiller – Sehnsucht (Desire) (2008)Długo nie mogłem się zdecydować, co napisać o Sehnsucht (Desire) – najnowszym albumie Christophera von Deylena, znanego jako Schiller. No nie mogłem się zdecydować, bo na początku muzyka z tej płyty zrobiła na mnie czegoś pospolitego, tak jakby elektronikę z 20 lat wstecz przenieść i nagrać dzisiaj. Ogólnie nie podobała mi się ani jako całość, ani żaden wybrany utwór. I już zastanawiałem się, czy wyrzucić ta płytę do pudła z nieudanymi krążkami, do których nie będę wracał czy słuchać dalej. Wybrałem tą druga opcję i teraz nie żałuje.

Na początku potraktowałem tą płytę tak jak elektroniczne, klubowe granie z płyt ATB czy Armina Van Buurena – gdzie mamy uspokojone kompilacje „plażowe”. I to był błąd, to był początek nieporozumienia. Sehnsucht nie jest transowym wypoczynkiem przy nowoczesnej rozrywkowej elektronice. Po kilkukrotnym przesłuchaniu Sehnsucht pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Odkrywa przed nami pejzaże dźwięków niczym fantastyczne krainy z baśni dzieciństwa. Taki właśnie jest Sehnsucht. Pełny marzeń i ucieczek w fantazję. Elektroniczno-oniryczny nastrój towarzyszy od samego początku do końca płyty. To co było wadą, w moim mniemaniu, okazuje się zaletą. Prostota i spokojna melodyjność pozwala na chwilę wytchnienia i marzeń.

Do współpracy nad tą płytą Schiller zaprosił takich wokalistów, jak Kim Sanders, Xavier Naidoo (singlowe nagranie “Sehnsucht”), Anna Marie Muhe, Despina Vandi. Na wersji deluxe albumu pojawiają się ponadto: legenda elektroniki Klaus Schulze, Jette von Roth oraz Ben Becker.

Wcześniej swój udział w projektach Schillera zaś wzięli: Mike Oldfield, Gary Wallis (perkusista Pink Floyd), Christof Papendieck (klawiszowiec u Jean-Michel Jarre’a), Micky Meinert (gitarzysta, Al Bano), Thissy Thiers (gitara basowa, Moti Special, Randy Pie) Tarja Turunen (wokalistka Nightwish), Peter Heppner (Wolfsheim), Moya Brennan (Clannad), Sinead O’Connor, Sarah Brightman, Veljanov (Deine Lakaien). Więc jak widzicie ciekawy dobór talentów przewija się u Schillera. I wyjaśnia to też dlaczego nie można na Sehnsuchta patrzyć jak na typową rozrywkową produkcję, choć przecież to jest rozrywkowa produkcja, tylko… nie taka przeciętna.

Ostatecznie gorąco polecam zapoznanie się z albumem Sehnsucht. Bo warto. Warto posłuchać choćby Tarji Turunen z Nightwish w „Tired Of Being Alone” - ulotnie elektronicznym utworze jakze niepodobnym do tego, co prezentuje Nightwish. Warto posłuchać całości. A ja może się skuszę nawet na wersję De Luxe (niestety w polsce wydana została okrojona, standardowa jednopłytowa wersja – może też i dlatego pierwsze wrażenie jest takie, jakie ja miałem…)

Tracklista: Schiller – Sehnsucht (Desire):

1. Let Me Love You With Kim Sanders
2. Heartbeat
3. Black With Jette Von Roth
4. Breathe With September
5. Desire With Xavier Naidoo
6. Fate With Isis Gee
7. Everything With Helen Boulding
8. Tired Of Being Alone With Tarja Turunen
9. The Farthest With Ana Maria Muhe
10. Ile Aye With Stephenie Coker
11. Lonely With Stephenie Coker
12. Zenith With Klaus Schulze
13. Destiny With Despina Vandi
14. Wunschtraum
15. Porque Te Vas With Ana Torroja
16. Tired Mit Jael
17. Wehmut
18. Forever With Kim Sanders

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz