Dorota Miśkiewicz - Koncert w Krakowie

26/09/2008 By: Topielec Kategoria: KALENDARIUM WYDARZEŃ

Dorota Miśkiewicz - Koncert w Krakowie, Klub Studio, ul. budryka 4A.

Dorota Miśkiewicz - wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów - urodziła się w 1973 roku w muzycznej rodzinie Miśkiewiczów (tata Henryk Miśkiewicz - znany saksofonista jazzowy, brat Michał - perkusista z obecnego kwartetu Tomasza Stańko).

W roku 1997 Dorota ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec, ale już trzy lata wcześniej rozpoczęła współpracę z legendą polskiego jazzu, saksofonistą, pianistą i kompozytorem - Włodzimierzem Nahornym, z którym do dzisiaj nagrała cztery płyty: “Nahorny-Karłowicz Koncert” (2002), “Nahorny-Chopin Fantazja Polska” (2000), “Nahorny-Szymanowski Mity” (1997) i “Kolędy Na Cały Rok” (1995).

Jako solistka lub członkini różnych zespołów nagrała ponad 10 płyt, jako wokalistka sesyjna drugie tyle. Umiejętności Doroty sprawiają, że jest zapraszana przez wielu muzyków - nagrywała z Tomaszem Stańko, natomiast z Nigelem Kennedym koncertowała w Wiedniu i Belgradzie. Współpracowała także z Klausem Doldingerem (zespół Passport), Wojciechem Młynarskim, Januszem Stroblem, Anną Marią Jopek, Ewą Bem oraz ze swoim ojcem. Artystka występowała na wielu ważnych festiwalach i koncertach w Polsce oraz na świecie.

Jako kompozytorka i autorka tekstów Dorota ujawniła się już w 2002 roku, kiedy wydała płytę “Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven - Zatrzymaj się” (nominacja do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku). Zespół towarzyszący wokalistce w nagraniu płyty przyjął nazwę Goes To Heaven. Nazwa ta, to anglojęzyczny tytuł jednej z kompozycji na krążku - “Blisko niebo”.

W 2004 roku jej utwór “W małych istnieniach” zakwalifikował się do konkursu premier na festiwalu w Opolu. Warto dodać, że Dorota nie miała wówczas podpisanego kontraktu z żadną wytwórnią płytową. Piosenka “W małych istnieniach” znalazła się na najnowszej płycie Doroty Miśkiewicz “Pod rzęsami”, która ukazuje się 24 października 2005 roku. Album zawiera łagodne, smoothjazzowe kompozycje. Płytę promuje utwór “Poza czasem” z tekstem Magdy Czapińskiej.

Źródło: http://www.miastomuzyki.pl/bio,970,bio,Dorota-Mi%B6kiewicz

Zobacz też: http://www.sonymusic.pl/dorotamiskiewicz/

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz