Ballady i Romanse (Siostry Wrońskie)

22/12/2008 By: Topielec Kategoria: 1CD, 2008, Muzyka, Muzyka polska

TAK NAPRAWDĘ, MOI MILI,
WSZYSTKO MIAŁO BYĆ INACZEJ.
MIAŁAM ŻYCIE WCIĄGAĆ NOSEM
I MIEĆ DUŻO MIŁYCH WRAŻEŃ

“Ballady i Romanse” to tytuł płyty zespołu Ballady i Romanse, który tworzą siostry - Zuzanna i Barbara Wrońskie. We wkładce znajdującej się z płytą czytamy, że płyta, skłądająca się z 14 autorskich piosenek, powstała w nawiązaniu do wiersza Władysława Broniewskiego “Ballady i Romanse”, w którym poeta ten odwoływał się do wierszy Adama Mickiewicza, zatytuowanych “Ballady i Romanse”.

MAGNETYZM SERC PRZYCIĄGA MNIE,
JA NIE CHCĘ, NIE CHCĘ ZAKOCHIWAĆ SIĘ.

I tak latem 2008 roku dwie siostry - jedna, zawodowa pisarka, druga zawodowy muzyk, zamknęły si ę w kuchni i wyprodukowały całą płytę. Niesamowitą płytę. Indywidualną i ciekawą w brzmieniu choć nie spodziewajmy się tu jakiejś perfekcji nowoczesnego studia, jest raczej dość surowo, proste elektroniczne dźwięki i inne dźwięki “natury”. Swoją drogą ciekawe jest właśnie to uproszczone wytworzenie muzyki elektronicznej i połączenie jej z wokalem jaki prezentują siostry Wrońskie.

DOTYKAM MOCNO MIEJSC KTÓRE BOLĄ.
TRZYMAM DŁUŻEJ I DOCIĄGAM DO GRANIC.

Muszę powiedzieć, że już pierwsze przesłuchanie tej poetyckiej płyty sprawiło dobre wrażenie. Proste piosenki, o prostych, codzinnych sprawach, tchnące melancholią i kobiecym postrzeganiem świata. Jednocześnie wyraziste. A o czym? O lęku, o miłosci, o związakach, o anoreksji, o Warszawie, o wspomnieniach… O wszystkim tym, co pojawia się miedzy ludzmi żyjącymi współcześnie, lub w ich głowach.

Kolejne przesłuchania tylko wbijają do głowy teksty, melodie, rytmy i dźwięki. Człowiek zostaje niewolnikiem płyty Ballady i Romanse…

MOGĘ SPIEPRZYĆ KAŻDĄ SYTUACJĘ.
NIE MUSZĘ PROSIĆ O POMOC.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, ze jak to bywa z piosenką autorską, nie jest to pop i nie jest to “zjadliwe” dla wszystkich. A jednocześnie jest to powiew świezości. Wrośnie zawarły wyrażanie uczuć i myśli nowoczesnym językiem, językiem ulicy, poularnym wśród współczesnego, młodego pokolenia.

JUŻ NIE JESTEŚ MAŁĄ DZIEWCZYNKĄ, LALECZKO, JUŻ NIE MA
WYPIJ MLECZKO.

* * *

Ballady i Romanse (Siostry Wronskie) - Ballady i Romanse

01. Trudny 01:50
02. Toksyczna para 02:53
03. Magnetyzm serc 02:51
04. Wyemancypuj sie 02:41
05. Lek 03:33
06. Starosc 03:04
07. Anoreksja 03:09
08. Okupacja 02:13
09. Pies 02:37
10. Warszawa 03:26
11. Tak naprawde 03:14
12. Kto przeplynie 02:43
13. Nigdy nie dowiesz sie 05:05
14. Laleczka 03:33

Profil na MySpace:
http://www.myspace.com/balladyiromanse

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz